Postřehy z USA

Autozámek

V okamžiku, kdy se americké auto rozjede, automaticky zamkne všechny dveře. Nevím, jestli je to jen o zvyku, ale osobně si pak připadám jako v pasti.

Lžíce

Všechno v Americeje velké. Velká auta, velké hamburgery, extra velké nápoje. A k tomu čajové lžičky. V menze nemají lžičky “normální” velikosti a ani doma je většina lidí nepoužívá. I polévku jedí “čajovou” lžící.

Blonďatí lidé

Tohle jsem si uvědomila až když jsem přistála na letišti ve Frankfurtu, ale v Americe téměř nejsou blonďatí lidé. Fakt že ne.

Kondomy

Není důležité, jak jsem se dostala na pánské záchody, ale to, co jsem tam viděla. Na zdi vylepený návod k použití a pod ním hromada kondomů. Prý je naprosto běžné, že takovéhle spotřební zboží dostávají studenti zdarma.

Přezouvání

Potvrzeno: pět z pěti amerických rodin se po příchodu domů nepřezouvá, dokonce i po koberci šlapou v botech. Zatím nevím, jestli v botách chodí i do postele, to bude předmětem dalšího výzkumu.

Stop, dej přednost v jízdě

Když už jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí, zeptala jsem se na pravidla přenosti v jízdě. Pokud je na křižovatce ze všech směrů stopka (velmi častý jev), pak má první odjíždí ten, kdo první zastaví. Co se as stane, když si dva řidiči myslí, že zastavili jako první…

Království a půl princezny za chleba s náslem

Chleba není bread. Všechny slovníky lžou, protože americký chleba je naše veka. A americké máslo je slané, takže není vhodné ho mazat třeba pod marmeládu. Rohlíky tu nemají, snad jen něco podobného houskám, takzvané bagels.

Halloween a Sarah Palin

Nejoblíbenějším kostýmem letošního Halloweenu se stal převlek za Sarah Palin a to jak v současné podobě, tak v podobě z roku 1984, kdy se umístila třetí na Miss Alaska. Motto bylo jasné: “I can see Russia from my window.”

Semafory podruhé

Americké semafory mě nepřestávají překvapovat. Všimla jsem se, že když svítí červená, hned po ní následuje zelená. Oranžovou používají jen při přechodu ze zelené na červenou.

Kakao

Po týdnech pití horké čokolády nevalné kvality jsem ho konečně objevila. Doslovný překlad je vařené mléko a člověk si musí extra říct o čokoládovou příchuť, ale stojí to za to!

Řízek

Ano, vidíte správně. Konečně byl k obědu řízek. Přesně takový, jak ho znám z domova. Byla jsem tím tak ohromena, že jsem se nevzmohla na slovo, když mi ho paní kuchařka polila kečupem a navrch nasypala špagety :-(

Klíčová otázka

Nevím, jak je možné, že jsem to nezmínila dřív, nicméně faktem je, že všechny zámky ve dveřích mají Američané vzhůru nohama. Kdybych byla v Austrálii, tak to pochopím, ale takhle…

Gumáky

Zapršelo a je to tu: dámy vyrazily do ulic. Hitem letošního léta a podzimu se stávají – gumáky. Gumáky všech barev a velikostí, které mají jedinou věc společnou. Jsou z gumy :-)

Jogging

Kdekoliv, kdykoliv. Kolem památníku Roosevelte, Lincolna, kolem Bílého domu. V dešti, ve čtyřicetistupňovém vedru, ve dne, v noci. (Nechápu, jak mohou i přesto být tak tlustí.)

Velikost

Skoro se zdá, že všichni zahraniční studenti přijeli do Ameriky nakupovat oblečení. Část našeho výletu do Washngtonu jsme proto strávili v nákupním středisku. Pozitivní závěr – vzhledem k hmotnosti průměrného Američana tady mám velikost S, některá trička dokonce XS!

Na co pařej Amíci

Podívejte se na youtube, protože to se nedá popsat, včera to tu “tančilo” asi 50 lidí a bylo to opravdu vtipný. (Edit: Tento odkaz prý z České republiky nefunguje, pokud to přesto chcete vidět, hledejte DJ Casper Slide – Cha Cha)

Skleničky

V češtině i v angličtině má slovo sklenička jasný základ – sklo. Ale nenechte se zmást. Všechny skleničky tady jsou plastové, dokonce i v restauracích.

Angličtina

U stolu seděly Charlotte a Elizabeth z Anglie, David z Austrálie, Troy a Erica z USA a bavili se, jak jinak než anglicky. Výsledkem jejich rozhovoru bylo pět různých způsobů, jak vyslovit slovo water. A pak má člověk rozumět a správně mluvit anglicky.

Co zjistila Anna

Anna je z Pensylvánie a o prázdniny strávila 10 týdnů v Olomouci. Česky umí říct dvě slova – pivo a žebro. Taky ví, že pokud chce kečup, musí si o něj říct a zaplatit ho zvlášť. Pěkná vizitka naší vlasti, ne?

SPZ

Jejich auta nemají zepředu spz, zpočátku to vypad divně a u nás by za to člověk dostal pokutu, ale očividně se bez toho dá žít.

Semafory

Semafory mají umístěné až za křižovatkou, takže i když čekáte jako první, nemusíte si vykloubit krk.

Dopravní značky

Zatím bych řekla, že se s tím moc nepáraj. Zákaz předjíždění je černý nápis na bílém poli “do not pass”, omezení rychlosti vypadá stejně, jen s nápisem “speed limit 35” a následuje celá řada podobných značek, například “pass with care”…

Kaple na letišti

Ve Washingtonu mají letištní kapli, bohužel jsem tam nestihla zajít, abych viděla, kolik lidí se modlí, aby jejich letadlo nespadlo.

Comments Are Closed