Mr Vancouver and His Friends

Nedávno mě překvapilo, že je nějaký místní název ve skutečnosti příjmením člověka. Tak jsem se na to podívala blíž a zjistila jsem, že se tu skoro všechno jmenuje po někom, i když to tak dneska nevnímáme (nebo aspoň já ne).

Stát Washington. Tady nikoho nepřekvapí, že je pojmenován po prvním americkém prezidentovi (George Washington, 1731-1799). Zajímavé ale je, že se stal v pořadí  až 42. státem Spojených Států, konkrétně v roce 1889. V roce 1776, když si na východním pobřeží vyhlašovali nezávislost, tady ještě neměli ani zmapováno.

Abychom pochopili, co se tu stalo, nahlédneme nejdřív za hranice, do kanadské provincie Britská Kolumbie. Jejím největším městem je Vancouver. Ano, zbystřili jste správně. George Vancouver (1757-1798) byl důstojník Královského námořnictva a proslavil se průzkumy severozápadního pobřeží Ameriky. Bohužel nevyhrál soutěž o hlavní město Britské Kolumbie, kterým je Victoria (Queen Victoria, 1819-1901), ale je po něm pojmenovaný ještě Mount Vancouver na Aljašce, Mount Vancouver na Zélandu a asi tucet dalších míst. Pan Vancouver měl mnoho přátel a mnoho členů posádky, kteří všichni chtěli, aby se po nich něco jmenovalo. Úplně vidím jak stojí na přídi se seznamem v ruce, ukazuje hory i doly napravo i nalevo a přiřazuje jim jména ze seznamu. A jak motivuje členy posádky: “Pepo, pěkně jsi tenhle týden pádloval, ještě pár dnů vydrž a pojmenuju po tobě kopec, kterej si vybereš.” Pojďme se pro představu podívat na pár jmen, která pan Vancouver přidělil.

  • Puget Sound – Květinový puget? Bohužel… Peter Puget (1765-1822), člen Královského námořnictva.
  • Mount Rainier – Odvozenina od raining, protože tam padá nejvíc srážek ve státě? Ani omylem. Peter Rainier (1741-1808), člen Královského námořnictva.
  • Mount Baker – Pocta pekařům? Nebo nějakému konkrétnímu místnímu pekaři? Konkrétnímu jo, ale prý zpoza oceánu. Joseph Baker (1767-1817), člen Královského námořnictva.
  • Mount St. Helens – Krásná Helena? Nakonec největší zklamání seznamu. Krásná Helena je chlap! The Lord St Helens (1753-1839), britský diplomat.
  • Mount Hood – Hora, co má tvar kapuce? To by dávalo smysl, ale není to tak. Lord Samuel Hood (1773-1820), britský admirál.
  • Kolem Vancouveru pak přidělil jména Burrard Intlet, Howe Sound, Jervis Intlet či Point Grey. Výčet zdaleka není úplný.

Po panu Vancouveru přišlo hnutí za přejmenování Cascade Range na President Range a pojmenování všech vrcholů podle prezidentů. Nakonec se povedl jen Mount Adams. John Adams (1735-1826)  byl druhý prezident USA a perličkou je, že název Mount Adams byl původně určen pro Mount Hood. Mapař ale udělal chybu a popisek umístil o kus vedle. Shodou okolností tam byla hora, která ještě neměla jméno, tak to tak nechali.

Trochu mi přijde škoda, že se pojmenovávala místa, která už názvy měla. Často dokonce názvy s příběhem. Legenda původních obyvatel vypráví o tom, jak se dva synové velkého ducha zamilovali do dívky Loowit. Dlouho o ni bojovali, přičemž zničili spoustu vesnic a spálili mnoho půdy, jak už to tak chodí, když spolu bojují dva duchové. Až se na to jejich otec velký duch nemohl dívat a všechny tři je zničil. Tam, kde padli, vztyčil na jejich památku hory. Krásnou Loowit (Mount St. Helens), hrdý a vznešený Wy’east (Mount Hood) a temný a ponurý Klickitat (Mount Adams). No a teď si představte, jak lord Samuel Hood bojuje proti prezidentu Adamsovi o přízeň lorda Helens. Za mě úplně zničená legenda.

Mount Rainier domorodci říkali Tacoma, někdy také Tahoma. Název Tacoma nakonec zůstal městu jižně od Seattlu a aby to domorodcům nebylo úplně líto, tak i název Seattle je podle nich, i když jinak vyhláskovaný. Chief Si’ahl (1786-1866) byl domorodec z kmene Duwamishů, bojovník za práva původních amerických obyvatel.

Comments Are Closed