Week 2 in London: Oxford, renting new flat.
Oxford
V sobotu bylo krásně, a tak jsme se rozhodli pro výlet vlakem do Oxfordu. Je to asi hodina cesty a vlaky jsou tady celkem pohodlné, i když drahé (24 liber jedna zpáteční cesta). Ušetřit se dá s různými kartičkami, nebo při nákupu lístků s velkým předstihem, což jsme neudělali. Oxford je univerzitní město plné mladých lidí a kol. V relativně malém centru se nachází hodně (prý 38) nezávislých colleges (něco jako kampus), kde studenti žijí i studují. Do některých se dá i podívat dovnitř – v Trinity College nás pustili do kaple a do jídelny, která je hodně historická a kde se i dnes 3x denně servíruje jídlo pro studenty. Večeře jsou formální a studenti i učitelé musí být oblečeni v uniformách. Uniformy se tu nosí na všech školách už od základky a všem to přijde normální. Typicky existuje slavnostní uniforma na vzácné příležitosti, jedna na běžné nošení a jedna na tělocvik.
V parcích jsou hřiště na všechny možné i nemožné sporty. Nejpopulárnějším sportem je samozřejmě fotbal. Hodně in je rugby, mimochodem příští rok tu bude mistrovství světa, tak si kupte lístky a přijeďte. Viděli jsme taky lakros a famfrpál. Jo, vážně famfrpál. Tenhle sport z Harryho Pottera už má svoje pravidla pro mudly a dokonce světový šampionát. Kdo nevěří, ať se podívá na youtube, kde jsou vysvětlená pravidla s ukázkou hry.
Pronájem bytu
Dobrá zpráva je, že už bydlíme v novém. Takže vás tímto zveme na návštěvu. Konkrétně sem. Z Heathrow je to krásných 29 zastávek metrem (1h 15 min) bez přestupu :) Do centra to tipuju na 45 minut. Chtěli jsme bydlet trochu blíž, ale když jsme viděli ty ceny, tak jsme si to rozmysleli. Pro představu ceny v korunách za měsíc za naše malé 2 plus kk: pronájem 42 tisíc; poplatek/daň obci 3 tisíce; internet, voda, plyn, elektrika 5 tisíc. Podle wikipedie je průměrný hrubý příjem v Londýně 27 tisíc liber ročně, což v čistém dělá asi 60 tisíc korun měsíčně. Čas abych taky začala chodit do práce, že?
Největší “legrace” ovšem bylo papírování. Kdo si myslí, že zažil hodně byrokracie, ať čte dál. Facebook jakožto Mirkův zaměstnavatel má smlouvu s Agenturou 1, která zprostředkovává přesun zaměstnanců a pomáhá jim najít bydlení. Agentura 1 neměla čas a zdroje, takže outsourcovala práci u Agentury 2, která nám ukázala přes 20 bytů, ze kterých jsme si jeden vybrali. Agentura 2 jako taková ovšem byty nepronajímá, nýbrž ukazuje byty pronajímané jinými agenturami. Náš byt pronajímala Agentura 3, se kterou jsme tedy zahájili jednání. Ukázalo se, že pro pronájem potřebujeme reference od zaměstnavatelů, kteří musí potvrdit, že tu opravdu máme práci a že náš příjem bude dostatečný na placení nájmu. Aby této referenci všichni věřili, musí ji udělat Agentura 4, která se tedy spojila se Zaměstnavatelem 1 a Zaměstnavatelem 2 a rozhodla, že jsme přijatelnými nájemci. A mohli jsme se nastěhovat. Ještě byl potřeba zápis o stavu bytu a hádáte správně, na ten se najala Agentura 5, která to tu nafotila a poslala nám a ostatním agenturám předávací protokol. Agentuře 1 se dalo vědět, že bydlíme. Agentuře 6, kterou najala Agetura 1 a která pro změnu jen stěhuje, jsme dali vědět naši adresu a čekáme, že nám časem dovezou zbytek věcí z ČR. A je to. Podepsanou smlouvu sice nemáme, ale nějaká z agentur snad ano. Majitele bytu jsme neviděli ale věříme, že exituje. Hlavně, že bydlíme. Ještě musíme zřídit připojení k internetu (nejbližší volný termín na instalaci routeru je za 14 dní) a nechat na sebe přepsat plyn, vodu a elektriku.
Fotky jsou focené na mobil, tak se nelekněte kvality. Taky jsem si byla v bance zřídit účet, ale ten ještě nemám, takže o bankovní byrokracii až příště. Zatím to vypadá, že to bude podobně výživné.