Christmas

Vánoční období v Londýně začalo s koncem Halloweenu. Dýně byly vystřídány stromky a strašidelná výzdoba ještě strašidelnějším Santa Clausem. Britové tvrdí, že jim dárky nosí Father of Christmas, ale od Santy Clause ho moc rozlišit neumějí, snad jen tím, že nepije coca colu. V Londýně ale žije hodně lidí, kteří Vánoce vůbec neslaví, nebo je slaví jindy. V práci si tudíž přejeme Happy Holidays, aby to bylo politicky korektní.

Ptala jsem se různých lidí, jak “svátky” řeší. Všichni, kdo mají děti, jim dávají dárky – převážně proto, že většina jejich kamarádů a spolužáků dostává dárky taky. Židům se Vánoce plusmínus překrývají s chanukou – během ní děti dostávají každý den jeden dárek. A pak ještě jeden vánoční jako bonus. Stromeček ale doma nemají. Indické děti stromeček mají a dárky dostanou 25. prosince od tatínka Vánoc, aby asimilovaly. Rusové a Ukrajinci Vánoce slaví 6. ledna (pravoslavná církev tou dobou má teprve 24. prosince, protože ještě nepřepla na správný kalendář), takže si chudáci musí vzít dovolenou, pokud chtějí být během svátků doma. Turci, kterých je v naší čtvrti skoro většina, sice prodávají stromky i ozdobičky, ale jinak Vánoce moc neslaví.

Tradičním vánočním jídlem je krocan, jako dezert se servíruje Christmas pudding. S pudinkem to nemá nic společného – je to buchta s kandovaným ovocem, rozinkami, ořechy a alkoholem, upečená ve tvaru misky. My jsme zůstali věrni českým tradicím, jak jen to šlo. Měli jsme cukroví i bramborový salát, jen kapra Mirek nahradil lososem a já čuníkem. Stromek měl sice listy místo jehličí, ale Ježíšek k nám trefil a dárky pod ním byly :)

Sníh v Londýně není, o led se snaží. V každém větším parku je otevřené kluziště, kde se dají půjčit plastové brusle, na nichž se pak dá proplétat mezi davy turistů, kteří na nich stojí poprvé v životě a kterým vůbec nevadí, že při místních teplotách led pokrývá několik centimetrů vody. Výzdoba v ulicích je kýčovitá a chybí tu vánoční trhy. Už chápu, proč jsou všichni turisti tak nadšení z Prahy nebo Vídně. Jediným podobným místem tady je Winter Wonderland v Hyde Parku, kde je to ale mnohem víc o jídle a pití a mnohem méně o tradičních výrobcích. Jo a taky tam mají kolotoče, strašidelné domy, střelnice a jiné pouťové (pro nás zcela nevánoční) atrakce.

Samostatnou kapitolou jsou vánoční večírky. Náš připomínal školní besídku – každý přinesl jeden dárek a vzal si nějaký jiný, oživeno to bylo možností dárky krást, což se setkalo s překvapivým úspěchem. Byli jsme v hospodě, kde nám zaplatili jídlo (nic moc), pili jsme za svoje (a že to nebylo levné). Facebook se vyšvihl víc, na večírek pronajali studia na Abbey Roads (jo, přesně tam co natáčeli desky Beatles, Pink Floyd a další). Prohlídka studií byla dost dobrá, ale jinak se v podstatě jednalo o obří diskotéku, kde nebylo slyšet vlastního slova a kde nikdo neuměl tancovat.

Comments Are Closed